Zabýváme se prodejem tradičních beskydských sýrů – nitě, oštěpky, korbáčiky a mnoho dalších. Jde především o ruční výrobu.
Slovensko má na slovenský „oštiepok“ ochranou známku již z období ČSSR, sýr se však již vyráběl ve valašských osadách prokazatelně od 18. století na obou stranách hranice mezi královstvím českým a uherským. Valaši do Království českého došli v 15. století a usadili se u východních hranic. Původní oštěpek se vyrábí z mléka ovcí plemene Valaška. Může se do něj přidávat i kravské mléko, jé polosladký, lehce kyselý a může být i uzený, ve tvaru šišky, vejce či elipsy. Vytlačuje se z dřevěných forem, dává se do slaného nálevu na necelý den, podle velikosti, potom se suší až do zežloutnutí. Nejžádanější jsou ručně dělané sýry, tzv. salašnickým způsobem.
Velmi oblíbené grilování masa můžete nahradit grilováním sýra oštěpku. Oštěpky na gril se hodí se jak přírodní i uzený. Nakrájí se na plátky a položí na vyhřátý gril resp. rošt a opékají se přibližně 3 až 4 minuty po obou stranách až do stavu mírného roztečení. Oštěpek se podává se s brusinkovou sladkou polevou a chlebem. Lze jej osmahnout i na rozpálené teflonové pánvi.
Nakládané sýry prodlužují dobu možné konzumace i sýrů hlavně z kozího mléka, které je náchylnější k rozkladu. Proto se začaly připravovat různé olejové marinády, do které se kostky sýra nakládaly, a tak vznikla skvělá sýrová delikatesa. U nás jsou velmi oblíbené nakládané hermelíny.
Vyrábějí se pařením vykvašeného nebo vykynutého sýra z ovčího mléka. Vytahují se do tvaru nití a chladí se a máčí v solném roztoku, proto mohou být i slanější. Korbáčiky mají obdobný proces výroby s tím rozdílem, že se vojky (nitě) splétají do podoby malých karabáčů. Pareničky jsou odvozeny z názvu sýru Parenica složení opět ovčí sýr, liší se zpracováním do pásku ručně a složením do tvaru písmene S. Průmyslově se vyrábí i z kravského mléka.
A kde si všechny tyto výrobky můžete objednat za skvělou cenu a ve vysoké kvalitě?
Kde se na chutné sýry specializují? V jedinečném eshopu dobry-syr.cz!